poniedziałek, 25 lipca 2011

Jak wybudować dom jednorodzinny za połowę ceny?

Autorem artykułu jest Piotr Waydel



Od zawsze, zastanawia mnie irracjonalność zachowań ludzi, pragnących wybudować sobie dom.
Od zawsze, zastanawia mnie irracjonalność zachowań ludzi, pragnących wybudować sobie dom. Bardzo często zaciągają oni na ten cel wieloletni kredyt, który jest ogromnym obciążeniem dla ich bieżącego budżetu, a w niepewnej sytuacji rynkowej i nieprzewidywalnej przyszłości, stwarza duże ryzyko niewypłacalności i utraty domu. Zakładają tym sobie stryczek na szyję i zgadzają się na życie w trudzie, przez bardzo wiele lat.
Często również, po wybudowaniu, okazuje się, że to nie jest taki dom, jaki sobie wymarzyli. Nie bez powodu mówi się, że dopiero trzeci spełnia oczekiwania.

Dla znacznie mniej ważnych spraw, takich jak podwyżka o 100 czy 200 zł, lub awans na wyższe stanowisko, ludzie potrafią poświęcić mnóstwo czasu i zadać sobie wiele trudu.
W przypadku planowania domu, najczęściej oglądają obrazki, czytają reklamy, porównują ceny, słuchają rad sąsiada, lub krytyki teściowej i poszukują najlepszego kredytu. Najchętniej powielają rozwiązania z najbliższego otoczenia, lub propozycje medialne. Mają mgliste pojęcie o różnych technologiach, materiałach i rozwiązaniach. Najczęściej również nie potrafią zweryfikować ofert, ani policzyć, czy są racjonalne.

Inwestor zdaje się najczęściej na projektanta i wykonawcę, a każdy z nich ma swój punkt widzenia i swój interes. W takim trójkącie trudno o porozumienie.
Poza tym, rzadko który projektant czynnie, czyli fizycznie, uczestniczył w budowach. To, co dobrze wygląda na papierze, zdarza się, że jest niemożliwe fizycznie. Jako student, w ramach praktyk, uczestniczyłem kiedyś w budowie domu mieszkalnego, w planach którego suma wymiarów wewnętrznych była większa od zewnętrznych.

Aby zminimalizować koszty, wyeliminować błędy i osiągnąć wymarzony cel, trzeba zainwestować swój czas na zdobycie odpowiedniej wiedzy, oraz spróbować nauczyć się na cudzych doświadczeniach i błędach. Zwróci się stokrotnie.

Tu uważam, że przede wszystkim należy poznać przynajmniej niektóre rozwiązania, związane z budownictwem pasywnym, oraz zastanowić się nad częściową autonomią. Zalążek takiej informacji znalazłem na stronie drewnozamiastbenzyny.pl

Sama wiedza jest absolutnie niezbędna, ale nie wystarczy do osiągnięcia celu postawionego w tytule. Należy się zastanowić, gdzie i jak można wydać mniej, bez szkody dla jakości. Podam dwa przykłady.

Parę lat temu kupiłem dom do pełnego remontu, aby osobiście potrenować wszystkie roboty wykończeniowe. Dom ma powierzchnię około 320 m2. Między innymi należało w nim zrobić centralne ogrzewanie. Odwiedziłem sześć, czy siedem różnych firm, zajmujących się instalacją. Przedstawili mi oferty wstępne w przedziale od 25000zł do 54000zł. Oczywiście zgodnie z moimi założeniami, zdecydowałem się sam wszystko zrobić.

Aby obniżyć koszt zakupu grzejników i materiałów, skontaktowałem się z ludźmi, którzy też potrzebowali zrobić CO. Razem uzbierało się tego całkiem sporo. Odwiedziłem kilka hurtowni i zaproponowałem najmniejszej, oczywiście z innego rejonu, która miała niższe upusty u producentów niż pozostałe, wspólne zamówienie. Całość zamówienia poszła na jej rachunek. Ponieważ większość została zapłacona praktycznie gotówką, dostaliśmy dodatkowy bonus w stosunku do cen zakupów innych hurtowni. Hurtownia na nas nie zarobiła, ale uzyskała na stałe lepsze upusty. Ponieważ byliśmy z innego rejonu, nie zrobiła sama sobie konkurencji. My kupiliśmy taniej, niż kupują duże hurtownie.

Instalację montowałem wieczorami, przez dwa tygodnie. Całkowity koszt wszystkich materiałów wyniósł niecałe 11000zł. Porównując do najtańszej oferty, zarobiłem przez te kilkanaście wieczorów 14000zł, wiele się nauczyłem i poznałem wiele osób. Myślę, że był to czas dobrze wykorzystany.

Inny przykład:

Kowalski pracuje na budowach. Dostaje na rękę 1600zł, co kosztuje jego pracodawcę 3000zł. Pracodawca musi jeszcze na nim zarobić i pokryć inne koszty. Załóżmy, że cena sprzedaży pracy Kowalskiego przez firmę wynosi tylko 4000zł.
Wiśniewski pracuje jako nauczyciel. Zarabia tak samo jak Kowalski.
Każdy z nich może w najlepszym przypadku kupić tylko 40 % pracy drugiego, chociaż tak samo zarabiają.

Mogą się zatrudnić wzajemnie na czarno, ale to jest już nielegalne. Nawet wzajemna, bezpłatna pomoc sąsiedzka jest definiowana jako szara strefa. Fiskus chce w takim przypadku podatku od darowizny, jaką jest przysługa, lub podatku od działalności gospodarczej od każdego z nich. W zasadzie wzajemna pomoc jest barterem wewnętrznym. Można to również nazwać bankiem czasu, bankiem usług, czy porównać do działalności typu LETS.

Ale jeśli zna się dobrze przepisy i różne formy działalności, można to zrobić legalnie.

W zeszłym roku w ramach nauki i praktyk, uczestniczyłem w kilku małych prywatnych budowach. Koszt wybudowania w zależności od zastosowanej technologii wyniósł od 870zł/m2 do 1120zł/m2, bez ceny ziemi, przyłączy i białego montażu.

Od przyszłego roku, indywidualnym inwestorom nie będzie przysługiwał zwrot różnicy VAT, jako że należy się tylko bogatym inwestorom. Działając wspólnie można będzie rozwiązać ten problem.

Dużo łatwiej również, można rozwiązać problem kredytu, jeśli buduje dobrze i bardzo tanio, dzięki czemu wartość hipoteki znacznie przewyższa zapotrzebowanie na finanse.

Przedstawiłem powyżej tylko drobną cząstkę informacji i możliwości. Takie możliwości kryją się nie tylko przy budowie domu, ale praktycznie wszędzie.

Artykuł ten ma za zadanie zmusić do zastanowienia się przed podjęciem decyzji, często rzutującej na całe życie. Skierowany jest przede wszystkim do ludzi przedsiębiorczych, wytrwałych i zdecydowanych. Jest to wstęp do próby stworzenia niesformalizowanej, zdecentralizowanej, otwartej struktury sieciowej, opartej na współpracy, zaangażowaniu i myśleniu.
W tym celu powstaje strona internetowa i następne artykuły czekają na publikację.

Piotr Waydel

---

Piotr Waydel


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak wybrać kostkę granitową?

Autorem artykułu jest mmagd



Kostka granitowa jest materiałem, który zdobywa popularność na naszym rynku od końca lat 80. Jest powszechnie wykorzystywana do budowy chodników, podjazdów i całych ulic.

Nic w tym dziwnego, ponieważ ten materiał posiada mnóstwo zalet – zarówno tych z dziedziny praktycznej, związanych z wygodą użytkowania kostki, jak i czysto estetycznych. Kostka granitowa, która posłuży nam do wykończenia nawierzchni wokół naszego domu czy w ogrodzie powinna być odpowiednio trwała i łatwa do ułożenia. Wówczas zyskamy pewność, że kostka i wyłożona nią powierzchnia będzie nam służyć latami. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze kostki granitowej?

Przede wszystkim dobrze określmy wszystkie parametry kostki granitowej. Warto wiedzieć, że do wyboru mamy różne kształty kostki granitowej – nie tylko tradycyjne bloczki, ale też kliny, z których łatwo ułożyć przeróżne wzory. Na rynku dostępne są też kostki o nieregularnym kształcie, idealnie sprawdzające się w ogrodach i miejscach o naturalnym, rustykalnym klimacie. Jeśli chodzi o kolorystykę kostek granitowych, również mamy bardzo szeroki wybór. Dobierając materiał do budowy chodników czy podjazdów dopasujmy go charakteru budynku – elewacji, ogrodzeń czy innych istotnych elementów architektonicznych. Wybierając określony kolor kostki powinniśmy liczyć się z tym, że nawet w obrębie jednej partii mogą wystąpić pewne różnice w odcieniach poszczególnych bloczków. Zdecydowanie powinniśmy jednak unikać sytuacji, w której będziemy zmuszeni dokupić kolejną partię kostki w tym samym kolorze - różnice w odcieniach mogą być wówczas dość znaczne. Zawsze lepiej dokładnie zaplanować ilość potrzebnej kostki. Kostka granitowa produkowana jest w kliku rozmiarach, a to, jak wybrać powinniśmy uzależnić od przeznaczenia naszej nawierzchni. I tak dla ciągów pieszych wybierzmy kostkę o grubości 4 cm, a dla nawierzchni, po której będą poruszać się samochody grubość powinna wynosić 5 - 6 cm (wyjątkiem są samochody ciężarowe i ciągniki – tu grubość kostki granitowej powinna wynosić 8 - 10 cm).

Kostki granitowe nie powinny posiadać znacznych odchyleń od wymiaru nominalnego, tolerowane są jednak pewne niewielkie różnice – w przypadku najmniejszego rozmiaru kostki jest to -10 mm, w przypadku większych bloczków +20mm i -10 mm. W zamawianej partii nie powinno być więcej niż 5% kostek różniących się kształtem bądź wielkością od wymiaru nominalnego.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jakie meble ogrodowe wybrać?

Autorem artykułu jest Maciej Zubilewicz



Ogród bez chociażby jednej drewnianej ławki czy kilku plastikowych foteli sprawia wrażenie niekompletnego. Meble są nieodłącznym elementem każdego ogrodu i działki. Ich wybór jest ogromny, dlatego zanim wybierzemy się do sklepu, warto zastanowić się, jaki rodzaj mebli doda uroku właśnie naszemu ogrodowi.

Meble plastikowe

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że pierwsze miejsce na liście najpopularniejszych mebli ogrodowych zajmują te wykonane z plastiku. Dlaczego? Powodów jest kilka. Przede wszystkim są one najtańsze spośród wszystkich rodzajów mebli ogrodowych. Są odporne na deszcz i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych – wystarczy je od czasu do czasu przetrzeć wilgotną szmatką, a większe zabrudzenia usunąć można np. mleczkiem czyszczącym. Meble plastikowe są bardzo lekkie, więc bez problemu mogą być przenoszone nawet przez dzieci czy starsze osoby. Do wad należy z pewnością duża podatność na uszkodzenia mechaniczne oraz niewielkie walory estetyczne.

Meble drewniane

Bardzo popularne są także drewniane meble ogrodowe. Mogą być wykonane między innymi z drewna dębowego, bukowego, świerkowego bądź sosnowego lub z egzotycznych gatunków, np. z drewna drzewa teakowego. Meble drewniane są o wiele trwalsze niż meble plastikowe, wymagają jednak regularnej konserwacji. Coraz chętniej kupowane są meble ze wspomnianego drewna teakowego, są bowiem o wiele bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Choć meble drewniane są dość drogie, to przy odpowiedniej pielęgnacji mogą przetrwać wiele lat, dlatego inwestycja na pewno się opłaca. Do tej kategorii mebli zalicza się również meble z bali drewnianych, czyli tzw. meble biesiadne.

Meble metalowe

Z jednej strony meble metalowe reprezentowane są przez masywne i dekoracyjne meble żeliwne, z drugiej natomiast do kategorii tej należą lekkie i ascetyczne meble aluminiowe. Meble żeliwne nie będą pasować do każdego ogrodu. Najczęściej są bardzo ozdobne, więc wymagają odpowiedniej „otoczki”. Zaletą mebli żeliwnych jest z pewnością trwałość, nie ma konieczności chowania ich na zimę. Wystarczy przykryć pokrowcem. Raz na jakiś czas potrzebują odnowienia – wówczas ścieramy starą farbę szczotką drucianą i nakładamy nową warstwę. Wadą jest z pewnością ich znaczny ciężar.

Meble aluminiowe są o wiele lżejsze. W przeciwieństwie do mebli żeliwnych cechują się bardziej surowym, wręcz ascetycznym wyglądem. Dlatego też nie każdemu ogrodowi dodadzą uroku. Zaletą jest możliwość szybkiego i łatwego wyczyszczenia wodą.

Meble wiklinowe i rattanowe

Coraz częściej zobaczyć można w ogrodach i na działkach meble wiklinowe lub rattanowe. Pasują one do większości ogrodów, choć najlepiej wyglądają na tarasie w otoczeniu bujnych rabatek kwiatowych. Są nieodporne na wilgoć, lecz przy odpowiedniej konserwacji mogą nam służyć przez wiele lat. Alternatywą mogą być meble wykonane z technorattanu, tworzywa sztucznego imitującego rattan. Takie meble bez obaw mogą być pozostawione na deszczu.

---

Artykuł jest propozycją dla portalu ogrodniczego www.ogrodowo.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

O ogród trzeba dbać !

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Zdecydowałeś się na zakup domu i urządzenie ogrodu, więc tak naprawdę połowa sukcesu za Tobą. Druga połowa zależy od Twojego zaangażowania w pielęgnację tej oazy spokoju, której próżno szukać w miejskim zgiełku.

Niech nie wydaje Ci się, że jeśli zdecydowałeś się jedynie na uprawianie warzyw, to Twoja praca skończy się wraz z nadejściem zimnych dni, kiedy o warzywach, a tym bardziej owocach nie będzie już mowy, bo wszystko zostanie zebrane. Tak naprawdę pielęgnacja ogrodu trwa przez cały rok, a w zimie jest jej po prostu trochę mniej. Za to im bliżej marca i cieplejszych, wiosennych miesięcy, tym jest jej więcej.

Nie wykręcisz się też od systematycznej pielęgnacji nawet jeśli zdecydujesz się na ogrodowy misz-masz – tu drzewko, tam krzaczek, a jeszcze dalej grządki z marchewką. Tak naprawdę właśnie w ogrodach, gdzie jest wszystko w jednym najtrudniej utrzymać porządek. Dlatego przy wyborze stylu, w jakim ma być nasz ogród dobrze jest kierować się poradami ekspertów. Również wiele poradników pokazuje jak krok po kroku ogród urządzić, a potem sukcesywnie go upiększać i pielęgnować tak, aby prace w ogrodzie przynosiły zamierzone efekty. Zastanówmy się więc wspólnie nad wyborem jednego, spośród dwóch najpopularniejszych stylów ogrodów.

Jeśli cenimy sobie spokój i lubimy żyć w zgodzie z przyrodą, to ogród w stylu japońskim jest właśnie dla nas. Tutaj niemal każdy kamień, każde ziarenko żwiru i każde drzewo ma swoje miejsce, a zadaniem człowieka jest po prostu w ten idealny ład nie ingerować. Ogród jest zdecydowanie trudny w utrzymaniu i trzeba sporego doświadczenia, aby nadać mu kształt, a jeszcze więcej, aby tę formę utrzymać przez wiele sezonów. Któż jednak nie lubi wyzwań?

A jeśli o wyzwaniach mowa, to równie efektywny będzie ogród w stylu angielskim z tą tylko różnicą, że w tym miejscu wszystko na pierwszy rzut oka rośnie gdzie chce, a goście wchodzący do tego ogrodowego królestwa zastanawiają się, kiedy ostatnio rośliny pielęgnowała ręka ludzka. Ogrody angielskie obfitują we wrzosy, rabatki i tajemnicze figurki, które często są stylizowane na takie, które nagryzł już ząb czasu. Ten styl będzie doskonałym rozwiązaniem, jeśli posiadamy znaczną przestrzeń do zagospodarowania i możemy sobie pozwolić na przejścia z ogrodu wprost do nawet niewielkiego parku z miejscem na ławkę, czy też stolik, gdzie w cieniu drzewa będzie można wypić kawę.

Decyzja o wybraniu stylu ogrodu nie jest łatwa, jednak satysfakcja z jego niepowtarzalnego wyglądu jest tym większa, im częściej nasi goście się nim zachwycają. Warto więc poświęcić czas i stworzyć miejsce, które będzie oazą spokoju i pozwoli na odpoczynek, szczególnie po ciężkich dniach w pracy.

---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kupiłeś dom? Urządź ogród!

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Jeśli kupiliśmy dość dużą działkę budowlaną, nasz dom został już postawiony i zostaje nam dość dużo miejsca, to nie ma się nad czym zastanawiać, tylko zdecydować na urządzenie ogrodu.

Niech to będzie ogród marzeń, być może w stylu angielskim, gdzie wszystko wydaje się nie mieć miejsca albo ogród japoński, gdzie panuje nieskazitelna harmonia, a człowiek nie ingeruje w przyrodę. Może to też być przydomowy ogródek warzywny, który, jeśli tylko warunki pogodowe dopiszą, będzie nas rozpieszczał świeżymi warzywami, a przy nieco większym wkładzie pracy, również owocami. Rozwiązanie, na które się zdecydujemy zależy tylko od nas. Może się zaopatrzyć w tematyczne książki na temat szeroko pojętego ogrodnictwa, popytać znajomych, a najlepiej ich i swoich rodziców, którzy zapewne uwielbiają spędzać całe dnie na pracach w ogrodzie, kiedy tylko przyjdzie na nie sezon. Dobrym rozwiązaniem okaże się też portal ogrodniczy, który dostarczy nam najświeższych informacji, pozwoli na wymianę doświadczeń, a nawet na dołączenie do społeczności ogrodników zarówno z całego kraju, jak i tych z zagranicy. Często rozwiązania kolegów po fachu okażą się bardziej trafne od wskazówek proponowanych przez ogrodników z dyplomem. A przecież tu o efekt idzie najbardziej.

Niezależnie na jaki ogród, czy też ogródek się zdecydujemy jest kilka kwestii, o których musimy pamiętać. Dobrze jest zorganizować altanę, ewentualnie zadaszone miejsce, w którym będziemy trzymać wszelkie niezbędne do prac ogrodowych narzędzia. Szczerze powiedziawszy producenci akcesoriów ogrodniczych nas rozpieszczają i proponują coraz to nowsze rozwiązania. Absolutnie niezbędne okażą się szpadle, grabie, narzędzia do spulchniania ziemi, haczki i tym podobne. Jeśli planujemy rozległy trawnik to raczej nie obejdzie się bez kosiarki, którą można kupić już za 300 złotych i wcale nie odbiega ona jakością i możliwościami tej za kilka tysięcy. Nawet jeśli zdecydujemy się jedynie na ogródek warzywny, to warto jest zadbać o choćby niewielki zakątek, który zostanie ukwiecony, w pobliżu którego postawimy ławkę, być może cały zestaw mebli ogrodowych, parasol. W ogrodzie powinniśmy nie tylko pracować i mieć z owej pracy satysfakcję w postaci zbiorów, ale przede wszystkich odpoczywać, w cieniu drzewa, szczególnie w upalne dni, kiedy wszelkie prace są raczej niemożliwe. Jeśli lubimy grillować może warto zainwestować trochę więcej pieniędzy i pokusić się o postawienie grilla murowanego, choć i te mobilne doskonale się sprawdzą, zwłaszcza, że sezon grillowy tuż tuż.

---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

sobota, 23 lipca 2011

Jaką podłogę wybrać?

Autorem artykułu jest Weronika Cejrowska



Dobierając poszczególne elementy wystroju wnętrza nie można dokonywać wyboru indywidualnego, bez sprawdzenia jak będzie współgrało z pozostałymi elementami. Urządzanie wnętrz jest sztuką, dlatego nie można podejść do tego tematu inaczej niż tylko całościowo.

Bogata oferta podłóg na rynku sprawiła, że aranżacja podłogi podlega kwestiom mody i co roku zmieniają się trendy obowiązujące przy jej układaniu. Tak jak przez długie lata panowała niezmienna zasada nie łączenia ze sobą różnych kolorów i faktur podłóg, tak teraz są one bardzo trendy.

Wybór podłogi nie jest wyborem dotyczącym jej samej, czyli materiału z jakiego zostanie wykonana oraz koloru, ale tego jak będzie wyglądała w zestawieniu z innymi elementami wnętrza. Podłoga jest swego rodzaju fundamentem pomieszczenia, stanowi bazę kolorystyczną dla innych elementów. Trudno jest ją zmienić, dlatego też wybór powinien być szczególnie przemyślany, tak by wpasował się w kolorystykę naszych przyszłych zasłon, ścian, drzwi i okien.

878af4972e07916863ae909a162bf74b_XL

W projektowaniu bardzo ważne jest oświetlenie. Podłoga inaczej będzie prezentowała się w ciągu dnia a inaczej w nocy przy sztucznym oświetleniu. Znacząca jest liczba źródeł oświetlenia oraz kierunek padania światła. Deski ułożone prostopadle do kierunku padania światła wydają się być jaśniejsze, natomiast ułożone równolegle – ciemniejsze, sprawiając jednocześnie, że przestrzenie między deskami są mniej widoczne. Nie zawsze zasada ta jest zachowana, bowiem parkiety dość często układane są we wzory stąd kierunek padania światła jest rozpraszany w różnych kierunkach.

Nie bez znaczenia jest także faktura podłogi. Gładka daje efekt powiększenia optycznego pomieszczenie oraz ze względu na łatwiejsze odbijanie światła dodaje pomieszczeniu nieco chłodnego klimatu. Bardziej chropowate powierzchnie mają bardziej nasycony kolor, skąd wydzielają więcej optycznego ciepła. Z czasem pewne gatunki drewna także ciemnieją. Należą do nich dąb, jatoba, wenge, merbau. Warto sprawić sobie podłogę z jasnego drewna, gdy chcemy optycznie powiększyć wnętrze i dodać mu lekkości. Istnieje także większe prawdopodobieństwo, iż jasna podłoga dobrze wpasuje się do pomieszczenia bez względu na styl, w jakim zostało urządzone. Z jasnymi barwami trzeba też uważać, gdyż ich nadmiar może sprawić, że pomieszczenie będzie bezosobowe i zimne. Często błędem okazuje się wstawianie pojedynczych ciemnych mebli do bardzo jasnych pomieszczeń, które są zbyt ciężkie.

Istotnym elementem przy układaniu podłogi jest wybór listwy. Do wyboru mamy listwę w tym samym kolorze, jaśniejszą i ciemniejszą. Dobierając identyczny kolor jak podłoga zyskuje się efekt obszerności podłogi, zasada ta obowiązywała niezmiennie przez lata, teraz panuje całkowicie odmienny trend. Jednak gdy barwa listwy jest całkowicie odmienna, dobrze aby nawiązywała ona chociaż strukturą lub fakturą do pewnych elementów pomieszczenia. Dość często dobiera się ją do stolarki okiennej i drzwiowej.

Tak samo jest jeśli jesteśmy zwolennikami ciemnych podłóg, a nasze mieszkanie może wydawać nam się na nie za małe - nie musimy sztywno trzymać się zakazu. Podłoga o intensywnym zabarwieniu jest doskonała bazą dla jasnych ścian oraz ciemnych dodatków. Jeśli jesteśmy zwolennikami ciemnych podłóg, a nasze mieszkanie jest bardzo małe nie oznacza to, że niedozwolone są w nim ciemne barwy. Podłoga o intensywnym kolorze jest dobrą bazą do tworzenia kontrastów, z jasnymi ścianami lub ciemnymi dodatkami do wyposażenia. Bardzo dobrze pasują też do antyków, ale i typowych mieszczańskich mebli. Najlepiej jest to sprawdzić w jednym z dostępnych w Internecie bezpłatnych programów do projektowania, gdzie fakturę podłogi zestawia się z fakturą ścian i mebli, zapobiegając tym kosztownym i czasochłonnym błędom w aranżacji.

Gdy chcemy zmieszać ze sobą barwy i faktury, bezpiecznie jest dobrać jeden motyw wiodący, wokół którego będą obracać się te podrzędne, dobierane motywy. Dzięki temu uniknie się przesady i dysharmonii we wnętrzu.

Najczęściej stosowane są panele oraz podłogi z litego drewna (parkiet, deska podłogowa, deska wielowarstwowa). Gdy nasz fundusz nie jest zbyt obciążony, warto jest zdecydować się na nieco kosztowniejsze drewno, które prezentuje się zdecydowanie bardziej ekskluzywnie. Ostatnio sporą popularnością cieszą się podłogi z drewna egzotycznego, które charakteryzują się dużą odpornością, dzięki której nazwane są długowiecznymi, a przy tym dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej.

---

http://planowanieonline.eu/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Suszone bukiety.

Autorem artykułu jest Mira Ulowska



Jedna z metod zasuszania kwiatów na suche bukiety.

Niebanalną ozdobą mieszkania, zwłaszcza zimą, są kompozycje z zasuszonych roślin.
Przeznaczone do suszenia rośliny zbiera się w suchym dniu po obeschnięciu rosy.
Taką porę wybieramy też do zbierania także gałązek z owocami mięsistymi, np. berberysów czy głogów.
Zerwane rośliny suszy się w zaciemnionym pomieszczeniu, aby pod wpływem słońca nie straciły kolorów.
Jedynie korę drzew i korzenie mozna suszyć w bezpośrednim słońcu.
Okres suszenia jest rózny w zależności od kilku tygodni do trzech miesięcy.
Rośliny na suche bukiety mozna suszyć także przy pomocy preparatów chłonących wilgoć, takich jak: boraks, ałun, i suchy piasek.
Do tekturowego pudełka sypiemy warstwę proszku i na niej układamy przeznaczone do suszenia pojedyńcze kwiaty, przesypując płatki preparatem i zwracając uwagę, aby nie stykały się i pozostały niezgniecione.
Pudełko ustawiamy w ciepłym, przewiewnym miejscu na dwa do ośmiu dni.. Użyte do suszenia preparaty nadają sie do powtórnego użycia.

Powyzsza metoda pozwala kwiatom zachować żywe kolory i kształty.
W taki sposób mozna suszyć: fiołki, róże, dalie, lilie, zonkile, gerbery, i inne delikatne rosliny.
Należy przy tym zwrócic uwagę, aby nie suszyć razem róznych gatunków, bowiem każdy z nich może wymagać innego czasu suszenia.
Jeśli do suszenia używa się piasku musi on być bardzo drobny, suchy i czysty.
Suszyć należy go w piekarniku przez 2-4 godziny w temperaturze 130 stopni C. od czasu do czasu poruszając naczyniem.
Po ostudzeniu go można przystąpić do przesypywania nim przeznaczonych do zasyszenia roślin.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Oświetlenie pokoju dziennego.

Autorem artykułu jest Przemysław Oziemblewski



Pokój dzienny to pomieszczenie, w którym oświetlenie powinno być jak najbardziej uniwersalne. Wynika to z faktu, że pokój ten pełni szereg funkcji. Jest on pokojem do odpoczynku, do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, czasami do nauki lub pracy, do czytania lub oglądania telewizji.
Pokój dzienny to pomieszczenie, w którym oświetlenie powinno być jak najbardziej uniwersalne. Wynika to z faktu, że pokój ten pełni szereg funkcji. Jest on pokojem do odpoczynku, do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, czasami do nauki lub pracy, do czytania lub oglądania telewizji. Zastosowań jest wiele, tak więc oświetlenie powinno dostosowywać się do funkcji pomieszczenia w danym momencie. Dlatego w pokoju musi być możliwość regulacji ilości światła ogólnego, czy to poprzez ściemniacze, czy poprzez zastosowanie kilku grup oświetlenia.

Oświetlenie pomieszczenia powinno spełniać szereg kryteriów: ilości światła, jego funkcji, energooszczędności i formy wizualnej. Zostały one opisane szerzej w artykule Kryteria doboru oświetlenia domu i mieszkania na stronach serwisu Światło i oświetlenie pod adresem www.swiatlo.tak.pl. Kryteria te, odnoszą się do trzech rodzajów oświetlenia: ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego. W pierwszej kolejności, dla pokoju dziennego, omówmy oświetlenie ogólne.

Oświetlenie ogólne można zrealizować na kilka sposobów:

- tradycyjnie za pomocą żyrandola zlokalizowanego w centralnej części pokoju lub nad stołem, o ile stół nie jest umieszczony centralnie,

- za pomocą lamp stojących, które oświetlają sufit; wtedy światło odbite od sufitu w sposób rozproszony oświetla całe wnętrze; lampa taka powinna posiadać źródło o dużej mocy np. halogen liniowy 200W, najlepiej od razu ze ściemniaczem,

- za pomocą lamp np. świetlówkowych położonych na meblach, które to lampy podobnie jak w poprzednim punkcie oświetlają sufit i w sposób rozproszony po odbiciu od niego oświetlają pokój,

- za pomocą kinkietów na ścianach,

- inne rozwiązania według własnych pomysłów.

Drugi i trzeci sposób oświetlenia jest bardzo łagodny i zdrowy dla oczu. Pierwszy jest uzależniony od rodzaju wybranego żyrandola. Należy unikać bardzo jasno świecących elementów skierowanych w kierunku oczu obserwatora.

Poza oświetleniem ogólnym należy w pokoju dziennym zastosować oświetlenie miejscowe i dekoracyjne. Oświetlenie miejscowe ma za zadanie doświetlić to miejsce, w którym wymagana jest większa ilość światła. Przykładowo jeśli lubimy wieczorem, w wygodnym fotelu, poczytać, to powinniśmy tam ustawić dodatkowe oświetlenie, czy to w postaci lampy stojącej z nakierowywanym światłem, czy lampy postawionej na pobliskiej komodzie, czy też kinkietu na ścianie za fotelem. Przyda też się mała lampka podświetlająca ścianę za telewizorem. Oglądanie filmów przy zgaszonym całkowicie oświetleniu nie jest zdrowe dla oczu. Dlatego należy rozświetlić ścianę za nim.

Elementy dekoracyjne to np.: podświetlane meble, indywidualne oświetlenie obrazów, punktowe oświetlenie innych elementów umeblowania czy wystroju wnętrza, dodatkowe powierzchnie świecące, smugi świetlne na ścianach.

Projektując oświetlenie należy też, od razu, zastanowić się nad lokalizacją włączników lub nad zastosowaniem pilotów do jego sterowania. To światło powinno dostosowywać się do nas.
---

Przemysław Oziemblewski
redaktor serwisu
Światło i oświetlenie
www.swiatlo.tak.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak dobrze oświetlić dom lub mieszkanie?

Autorem artykułu jest Przemysław Oziemblewski



Światło decyduje nie tylko o tym, jak widzimy otoczenie, ale również jak się w nim czujemy. Jak odbieramy dane wnętrze, czy ono ginie w mroku, czy zaprasza swoim światłem. Oświetlając własny dom czy mieszkanie warto podjąć trud właściwego doboru świateł. Niniejszy artykuł ma pomóc, w tym wcale nie prostym zadaniu.
Światło decyduje nie tylko o tym, jak widzimy otoczenie, ale również jak się w nim czujemy. Jak odbieramy dane wnętrze, czy ono ginie w mroku, czy zaprasza swoim światłem. Oświetlając własny dom czy mieszkanie warto podjąć trud właściwego doboru świateł. Niniejszy artykuł ma pomóc, w tym wcale nie prostym zadaniu.

Kryteria doboru właściwego oświetlenia:

1. Zastosowane lampy muszą dawać odpowiednią ilość światła
Ta potrzebna ilość światła zmienia się jednak w zależności od czynności wykonywanych w pomieszczeniu. Np. do czytania wymagany jest poziom 300lx, a do czynności bardziej precyzyjnych, typu szycie, klejenie drobnych elementów 750lx. Z kolei odpoczynek, czy oglądanie telewizji powinno odbywać się przy znacznie mniejszej ilości światła, rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu luksów. Wskazane jest zatem nie ograniczanie się do jednego punktu oświetlającego pokój, lecz w zależności do potrzeb stosowanie kilku osobno załączanych np. żyrandol, dodatkowa lampa do oświetlenie pośredniego, kinkiety i lampy stojące do oświetlenia miejscowego.

2. Światło musi być funkcjonalne
Oznacza to takie zaprojektowanie rozmieszczenia punktów świetlnych, by spełniały swoje zadanie. Np. oświetlenie łazienki powinno być skoncentrowane na lustrze, bo tam wymagana jest największa precyzja przy makijażu czy de makijażu twarzy. W kuchni z kolei nie wystarczy jedno centralne światło, bo stojąc przy zlewie lub blacie, który zazwyczaj jest przy ścianie, swoją osobą zasłanialibyśmy je i miejsce swojej pracy mielibyśmy w cieniu. Dlatego też stosuje się dodatkowe oświetlenie instalowane do wiszących szafek kuchennych. O funkcjonalności oświetlenia świadczy również możliwość jego sterowania. Obecnie możliwe jest wprowadzenie sterowania oświetlenia z pilota, zainstalowania detektorów ruchu, np. tak by zbliżając się do drzwi frontowych światło automatycznie zapalało się. Istnieją “inteligentne” oprawy, które jasność swojego świecenia dostosowują do ilości panującego oświetlenia dziennego. Rozwijająca się elektronika w coraz większym stopniu ułatwia życie człowieka.

3. Oświetlenie powinno być energooszczędne
Na rynku oświetleniowym jest coraz więcej opraw wyposażanych w świetlówki, źródła światła dające ponad czterokrotnie więcej światła, niż tradycyjne żarówki (przy tej samej mocy lampy). Należy tu rozgraniczyć świetlówki z elektronicznym i standardowym układem zapłonowym. Te z elektronicznym i ciepłym zapłonem (zazwyczaj droższe) mogą śmiało być stosowane w gospodarstwie domowym prawie wszędzie. Natomiast przy używaniu, tych z zapłonem standardowym lub elektronicznym i zimnym zapłonem (zazwyczaj tańsze), należy pamiętać, że istnieje silny związek między trwałością źródła a częstotliwością jego załączeń. Powinny być zatem stosowane tylko tam, gdzie światło świeci się stosunkowo długo i rzadko się je włącza i wyłącza.

4. Forma opraw oświetleniowych winna być dostosowana do aranżacji wnętrza, do stylu panującego w domu. Wzornictwo i stylistyka opraw oświetleniowych powinna harmonizować z klimatem stworzonym przez gospodarza domu. Jego dom jest przecież jego wizytówką.

Biorąc powyższe pod uwagę, każde pomieszczenie powinniśmy rozpatrzyć pod kontem stworzenia oświetlenia trojakiego rodzaju: oświetlenia ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego. W różnych pomieszczeniach inny rodzaj oświetlenia będzie dominujący lub okaże się, że w konkretnym wnętrzu będzie potrzeba stworzenia wszystkich trzech systemów oświetleniowych. Zawsze punktem wyjścia jest spełniana funkcja oświetlanej przestrzeni. Przede wszystkim trzeba dokładnie wiedzieć, co się chce osiągnąć. Wtedy można przystępować do właściwego doboru oświetlenia.

Dodatkowa uwaga:
Należy też pamiętać, że oświetlenie jest ściśle związane z zasilaniem i do każdego punktu oświetleniowego musi zostać doprowadzony przewód zasilający. Gdy przeprowadzamy remont mieszkania warto się dobrze zastanowić, czy przy tej okazji nie powinniśmy poprowadzić dodatkowych przewodów, wyłączników lub dodać kilka gniazdek. A może zasilanie w wybranym gniazdku załączać wyłącznikiem przy wejściu do pokoju?

Teraz już tylko od nas samych zależy jak będziemy się czuć w naszych domach. Troska o odpowiednie oświetlenie, to również dbanie o nasze zdrowie.
---

Przemysław Oziemblewski
redaktor serwisu
Światło i oświetlenie
www.swiatlo.tak.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Niekonwencjonalne materiały do zdobienia okien.

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Jeśli pragniesz ozdobić swoje okna, dowiedz się więcej o roletach rzymskich.
Zdobnictwo okien to jeden z ważniejszych czynników podczas wystroju całego wnętrza, jednak nasze okna nie muszą być ozdobione tradycyjnymi tkaninami jak firany i zasłony, możemy do dekoracji zastosować rolety okienne, na przykład rolety rzymskie.
Co to są rolety rzymskie? Z pewnością każdy z nas kiedyś je widział, jednak nie każdy wiedział iż właśnie tak się nazywają oraz że mają obecnie szerokie zastosowanie w zdobnictwie okien, a zarazem idealnie osłaniają przed zbyt dużą ilością światła.
Rolety rzymskie wykonane są z różnych materiałów, mogą to być grube bądź cienkie tkaniny, mogą to być również cienkie deseczki z bambusa bądź innego tworzywa, wszystko zależy od naszych preferencji oraz stylu urządzenia naszych wnętrz.
Zazwyczaj bowiem rolety okienne wykonuje się na miarę, na specjalne zamówienie, jeżeli zaś mamy zdolności krawieckie, możemy je wykonać samodzielnie. Różnice między zwykłymi zasłonami, a roletami rzymskimi polegają głównie na ich mocowaniu, bowiem zasłony jak wiemy zasuwamy tradycyjnie zawieszone na karniszu, rolety okienne zaś zawieszone są nad oknem i opuszczane jak zwykłe rolety za pomocą sznurków.
Rolety rzymskie wyglądają równie efektownie kiedy są opuszczone w całości, bądź kiedy są zwinięte do połowy. Bardzo modnie i efektownie wyglądają również, kiedy ich kolor oraz rodzaj materiału dopasowany jest do dywanów bądź nakryć na meble wypoczynkowe czy krzesła.
Dość przydatną informacją dla osób chcących wykonać takie rolety okienne samodzielnie, jest fakt, że na rolety rzymskie idzie zdecydowanie mniej materiału, niżeli na tradycyjne zasłony, gdyż jest to rodzaj zasłon prostych bez konieczności robienia zapasów na zdobienie na karniszu, jak ma to miejsce właśnie w przypadku zasłon. Rolety rzymskie mają charakterystyczny sposób zwijania, gdyż podobnie jak zwykłe rolety zwijane są do góry okna, jednak nie tworzą one rolki, jak w przypadku rolet żaluzjowych, lecz zwinięty wachlarz, co jest właśnie specyficzną cechą tych rolet okiennych.
Idealnie nadają się one na osłonięcie okien od strony południowej, gdyż lepiej jak zwykłe zasłony okrywają całe okno i nie przepuszczają światła do wnętrza, jeżeli tego nie chcemy i opuszczamy je do samego dołu. Zatem rolety rzymskie oprócz funkcji dekoracyjnej, stanowią przede wszystkim funkcję izolującą przed ostrym światłem słonecznym wpadającym do wnętrza.
---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Ozdobne rolety.

Autorem artykułu jest dywyn



Wiadomo, że każdy z nas marzy o tam mieszkaniu, w którym zawsze czułby się jak u siebie - bezpiecznie i przytulnie. Taki komfort dadzą nam jedynie takie wnętrza, które będą urządzone zgodnie z naszymi upodobaniami. Nasze gusta czasem się jednak zmieniają i wtedy konieczna jest również zmiana wystroju mieszkania.

Stworzenie idealnego wystroju wnętrza wcale nie jest trudną sprawą, trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać. Wcale nie jest powiedziane, że aby zmienić wygląd mieszkania potrzebny jest generalny remont, czyli zmiana materiałów wykończeniowych i mebli. Nie musimy zdzierać tapety czy wyburzać ścian, aby nasze wnętrza uzyskały taki klimat, na jakim nam zależy. Najprostszym wyjściem, jeśli remont nie wchodzi w grę, jest zadbanie o dekoracje, takie jak rolety materiałowe, dywany czy nawet lampy. Zmieniając tylko takie z pozoru nieistotne detale, nadajemy wnętrzom zupełnie inny, świeży wygląd i odmienny charakter. Oczywiście, trzeba jeszcze wiedzieć, jakie dekoracje dobierać.

Jeśli mam dość tradycyjnych wnętrz, ciężkich zasłon i poszarzałych, niemodnych firan, wybierzmy prostsze rozwiązania. Najlepsze będą tu rolety, które prezentują się znacznie lepiej od tradycyjnych, plastikowych żaluzji. Rolety dopasujemy do każdego okna i zastąpią one zarówno zasłony, jak i firany. To sprawi, ze wnętrze będzie bardziej proste, ale tym samym mniej zagracone – stanie się przestronne i będzie sprawiało wrażenie uporządkowanego. Rolety są zdecydowanie bardziej estetyczne, a ponadto można dowolnie dobierać ich kolory, a nawet materiały, z których są wykonane.

Coś dla siebie znajdą więc zarówno wielbiciele nowoczesnych, surowych wnętrz, którzy mogą zdecydować się na jasne, materiałowe rolety, optycznie powiększające każde wnętrze. Odpowiedni model znajdą też na pewno miłośnicy wnętrz rustykalnych, a więc ciepłych i przytulnych – dla nich idealnym pomysłem będą uniwersalne rolety bambusowe, pasujące do praktycznie każdego wnętrza. Jeśli jeszcze dobierzemy do tego odpowiedni dywan, rośliny doniczkowe czy inne dodatki, stworzymy zupełnie nowe wnętrze.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Rolety i ich pomiar.

Autorem artykułu jest krzynka8



Komfort bezpieczeństwa i oryginalności wnętrza nadają niejednokrotnie nowe rolety czy żaluzje. Jeżeli mamy juz dość przestarzałych zasłon czy firan, to może dobrym rozwiązaniem będą estetyczne i modne rolety.

Nie ma chyba człowieka, który by nie marzył o takim mieszkaniu czy domu, w którym czułby się przytulnie i bezpiecznie. Taki komfort mogą nam dać tylko takie wnętrza, które będą urządzone z naszymi gustami. Lecz nie od dziś wiadomo, że i gusta się zmieniają a co za tym idzie trzeba dokonać zmiany wystroju naszego wnętrza. Jeżeli jednak nie musimy przeprowadzać generalnego remontu naszego lokum, to do zmiany klimatu naszego wnętrza wystarczy zadbanie o detale takie jak lampy, dawany czy rolety i to o nich będzie poniżej.

Jeśli mamy już dość niemodnych, poszarzałych i ciężkich zasłon czy tez firan, dobrym rozwiązaniem będą rolety, które w ostatnich latach zdobyły rzeszę wiernych klientów. Rolety prezentują się zdecydowanie lepiej od tradycyjnych plastikowych lub aluminiowych żaluzji. Rolety dopasujemy do każdego okna już istniejącego. Natomiast, kiedy budujemy dom, wymieniamy okna, warto pomyśleć prędzej, co w tych oknach będzie: rolety, żaluzje czy też tradycyjnie firany i zasłony. Wiele osób potwierdza, że zastąpienie firan, żaluzji, zasłon – roletami, dało im poczucie, że wnętrza ich domostw stały się jakby bardziej uporządkowane i przestronne. Zaleta rolet jest ich lepsza estetyka a także dowolność ich konfiguracji kolorystycznej i materiałowej, z których mają być wykonane. Popularność rolet można tez tłumaczyć bardzo dobrym stosunkiem niskiej ceny do wysokiej estetyki udekorowanego pomieszczenia w rolety. Niewątpliwie jeszcze jedną zaletą rolet jest ich stosunkowo łatwy montaż, który pozwala wykonanie zamocowania rolet prawie każdemu ich nabywcy, bez szukania fachowca w tej dziedzinie. Rolety można teraz mocować za pomocą taśm samoprzylepnych, zaczepów na górnej krawędzi okna jak i tradycyjnie, przykręcając je do ościeżnicy okna, lecz tę metodę coraz częściej się omija ze względu na inwazyjność tej metody w ramę okna.

Warto wspomnieć o rodzajach rolet. Wyróżniamy rolety w kasecie, nazywane też roletami w obudowie. Druga grupa to rolety jakby otwarte. Obydwa rodzaje rolet znajdują się w ofercie naszego sklepu, dlatego serdecznie zapraszamy, aby zobaczyć jak one wyglądają no i oczywiście zapraszamy do zakupu.

Ważną rzeczą jest też właściwy pomiar okien, na których będą zamocowane rolety. Biorąc pod uwagę typowe okno, pomiar dla rolety kasetowej powinien zawierać następujące dane:

- W poziomie szerokość szyby razem z obiema całymi listwami przyszybowymi wraz z ich płaską częścią, wyjątkiem są okna drewniane bez tych listew szerokość to szerokość szyby + 30mm.

- W poziomie szerokość kontrolna: szerokość między listwami po odjęciu 5mm (jest to szerokość właściwie samej szyby), aby materiał rolety nie kleszczył się wewnątrz.

- Wysokość szyby wraz z obiema całymi listwami przyszybowymi oraz ich płaską częścią, wyjątkiem są okna drewniane bez tych listew - wysokość to wysokość szyby + 30mm.

W przypadku rolet nie kasetowych, pomiar jest podobny. W jednym jak i w drugim przypadku należy zwrócić uwagę, aby szerokość rolety nie kolidowała z uchwytem (klamką) okna.

---

www.wykonczeniedomu.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Rodzaje rolet okiennych.

Autorem artykułu jest John Rambo



Montaż rolet to szybki, a zarazem skuteczny sposób na ochronę pomieszczeń przed słońcem, aranżację ciekawego wystroju okien a nawet zabezpieczenie okien przed włamaniem. Właśnie takie zalety posiadają różne rodzaje rolet.

Rolety dzielą się na wewnętrzne, stosowane w pomieszczeniach oraz na zewnetrzne które montowane są od zewnętrzenej strony budynku. W zależności od rodzaju, rolety posiadają rózne właściwosci oraz zalety.

rolety

Rolety tradycyjne:

To najpopularniejszy i wszystkim dobrze znany rodzaj rolet. Tworzone są one z materiału oraz mechanizmu do zasłaniania, montowane są bezpośrednio do okna lub do sufitu. Materiały z których są tworzone mogą być zarówno jednolite, które całkowicie przyciemniają pomieszczenie i chronią przed słońcem, pół prześwitujące które chronią jedynie częściowo, a także z materiału przypominającego firany. Materiały te dostosowuje się do potrzeb oraz do wnętrza które chcemy dekrować. Rolety tradycyjne mogą być także poruszane automatycznie, za pomocą specjalnego pilota sterującego.

W skład rolet tradycyjnych, wchodzą również rolety dachowe. Montowane są one na oknach które znajdują się zazwyczaj na poddaszu. Składają się one z materiału przysłaniającego a także alternatywnej kasety. Kaseta powoduje, że roleta przylega dokładnie do okna i nie tworzą się nieestetyczne zwisy. Istnieje także możliwość montowania tzw. prowadnicy, czyli linki po której roleta się przesuwa.

Rolety rzymskie:

To rolety które w wyjątkowy sposób stanowią dekorację wnętrz gdyż mogą byc tworzone z praktycznie każdego rodzaju materiału, również z materiału zasłonowego. Dzięki temu, otrzymujemy efektowne zasłony okienne, które zachowują się jak tradycyjne rolety. Występuje wiele opcji i modeli takich rolet, różniące się sposobem szycia lub układania się materiału.

Rolety zewnętrzne:

Tworzone są ze specjalnego materiału aluminiowego tak, aby oprócz ochrony przed słońcem, chronić okna oraz pomieszczenia przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak grad, spadające gałęźie, hałas czy nawet złodzieje. Rolety takie, otwierane są zarówno ręcznie za pomocą sznurków które znajdują się wewnątrz pomieszczenia, jak również automatycznie za pomocą silnika który sterowany jest specjalnym pilotem. Rolety zewnętrzne montować można tak w starych jak i nowych budynkach, niewątpliwie podnosząc ich standard oraz bezpieczeństwo.

Jak widać, istnieje kilka rodzajów rolet. W zależności od potrzeb, można przebierać w różnych konfiguracjach które będą chroniły nasze pomieszczenia przed róznymi czynnikami.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Rolety - wady i zalety.

Autorem artykułu jest Patrycja Szambowska



Urządzając nasze mieszkania chcemy, by były nie tylko piękne, ale i funkcjonalne. Ten trudny do osiągnięcia kompromis z reguły udaje się wtedy, gdy dobrze zaplanujemy każdy etap prac. Dziś zastanowimy się, czy warto nabywać rolety.

Rolety_WarszawaZalety rolet

Rolety mają wiele zalet, dzięki którym często decydujemy się na ich zakup. Ten typ praktycznej dekoracji okiennej jest bardzo łatwy w montażu – niektóre modele nie wymagają nawierceń, gdyż w odpowiedni sposób podwiesza się je na oknie. Rolety mają najróżniejsze stopnie grubości i przeźroczystości – od bardzo delikatnych, które tylko lekko ograniczają wpadanie światła do wnętrza, bo rolety gumowane, całkowicie maskujące pomieszczenie i uniemożliwiające stwierdzenie, czy ktoś przebywa w mieszkaniu. Rolety mają także rozmaite wzory i faktury, wykonywane są także z różnych rodzajów materiału – w sprzedaży dostępne są również modele bambusowe. Tak duża różnorodność sprawia, że niemal każdy z nas znajdzie dla siebie idealny model, wzór, sposób montowania.

Rolety są bardzo popularne, ale dzięki temu, że jest ich tyle, nie musimy obawiać się, że sąsiad kupi identyczne. Poza tym wiele firm specjalizuje się w indywidualnych zamówieniach – firma dokonuje pomiarów i montuje rolety a Klient wybiera wzór na życzenie. Dzięki temu nawet nietypowe okna czy drzwi balkonowe można zaopatrzyć w piękne, doskonale pasujące rolety.

Rolety mają praktyczne zastosowanie – po to je montujemy. Najczęściej zastępują zasłony – wystarczy je opuścić, aby ograniczyć dostęp światła do wnętrza a także uchronić się przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Rolety są ładne i estetyczne, chronią naszą prywatność oraz pozwalają wypoczywać bez narażania się na ataki ostrego słońca.

Wady rolet

Rolety posiadają jednak i swoje wady, które trzeba rozważyć, decydując się na ich zakup i montaż. Po pierwsze – rolety w przeciwieństwo do np. żaluzji, nie pozwalają na regulowanie kąta padania światła. Oznacza to, że roletę możemy albo ponieść, albo opuścić na pożądaną wysokość, ale nie możemy regulować tego, pod jakim kątem światło wpada do wnętrza. Po drugie – większość rolet, jakie nabywamy, nie gwarantują pełnej prywatności – na ich tle najczęściej widać sylwetki ludzi, znajdujących się w pokoju. Po trzecie – nabywając rolety, kupujemy określony styl, kolor, motyw i fakturę, które pasują do wnętrza. W kolejnym sezonie, gdy chcemy np. pomalować ściany, musimy uwzględnić to, jakie mamy rolety – to pewne ograniczenie, bo przecież co roku nie wymienimy rolet tylko dlatego, że nie pasują do koncepcji nowej barwy ścian czy kompletu wypoczynkowego.

Podsumowanie

Rolety są ładne i praktyczne, ich montaż nie nastręcza trudności (można to zrobić samemu lub zlecić odpowiedniej firmie). Na rynku są setki modeli rolet w najróżniejszych kolorach, gładkie, z nadrukami, bambusowe, we wzory – każde z nich jednak zdobią okno i pomagają w zachowaniu prywatności. Jednak rolety to też ograniczenia – trzeba liczyć się z nimi podczas remontu czy zakupu nowych mebli. Rolety są więc jedną z opcji do rozważenia – to, że są modne nie oznacza, że trzeba je posiadać, mogąc kupić przecież zasłony czy żaluzje.


---

Patrycja


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 18 lipca 2011

Kwiaty dekoracyjne i inne ozdoby


Przez nieprzerwany pośpiech, ludzie nie mają czasu na wyposażenie swojego mieszkania elementami dekoracyjnymi. A wszyscy potrzebują relaksu miejsca, w którym mogliby odetchnąć, dlatego tak często sięgają po dekoracyjne rośliny. Zarówno po ozdobne kwiaty jak i dekoracyjne drzewka. Nie absorbuje ich wtedy przenoszenie roślin i ich stała pielęgnacja. Niejedna hurtownia dekoracyjnych roślin posiada szeroki wybór sztucznych drzewek, oferując wachlarz kształtów, stylów i kolorów. Dekoracyjne kwiaty, dekoracyjne trawy sprawiają, że pokój natychmiastowo się ożywia.



Kwiaty dekoracyjne, sztuczne liście, drzewa sztuczne nie potrzebują jakiegokolwiek nawadniania, nawożenia, czy innej rutynowej opieki. Bez tego dekoracyjne rośliny wyglądają zdrowo i zjawiskowe. Podczas urlopu nie musisz się martwić, że twoje sztuczne rośliny zwiędną, po powrocie i będą tak samo piękne jak przed wyjazdem. Hurtownia kwiatów sztucznych, czy hurtownia sztucznych drzewek dzięki temu tworzy bardzo duże przychody. Dekorowanie domu przy użyciu kwiatów dekoracyjnych ma szereg zalet. Liście dekoracyjne nie tracą swojego wdzięku, są one wielokrotnego użytku, poza tym można je ustawić w dowolnej czy części mieszkania.



Ozdobne rośliny sprawiają, że jedynym ograniczeniem staje się jedynie wyobraźnia. Przykładowo bukszpan sztuczny może stanowić centralny wzór dekoracyjny wnętrz. Ozdobne kwiaty są z zasady produkowane masowo, przez co ich wybór na rynku jest faktycznie spory. Każdy może dostosować swój wybór do własnych potrzeb, w zależności co chciałby mieć. Może to być trawa ozdobna, liście dekoracyjne, ale również drzewka sztuczne. Wybór jest tak znaczący, że nie sposób nie znaleźć czegoś, o czym powiedzielibyśmy, że jest stworzone specjalnie dla nas.



Ozdobne kwiaty i sztuczne drzewa zawsze miło się ogląda. Atmosfera dzięki nim staje się świeższa i bardziej energetyczna. Żywe rośliny wymagają żelaznej opieki i konserwacji w stałych odstępach czasu. W dzisiejszym świecie nie znajdujemy na to czasu. Coraz chętniej kupujemy sztuczne kwiaty. Drzewka sztuczne również nie wymagają takiej opieki jak żywe. Dzisiaj ozdobne rośliny są traktowane jako składowe dekoracji domu. Osiągnęły one ogromną sławę, ze względu na łatwość w utrzymaniu, długą żywotność czy realistyczny wygląd. Obecnie coraz więcej ludzi zaczyna również wykorzystywać trawy dekoracyjne.



Każda hurtownia ozdobnych kwiatów produkuje rośliny dekoracyjne w taki sposób, że design jest prosty do powielenia, dając mieszkaniu naturalny wygląd. Rośliny dekoracyjne są jednym z elementów dekoracyjnych domu. Popularność roślin dekoracyjnych ciągle narasta i obecnie coraz większą sławę zyskują sztuczne trawy i liście ozdobne. firmy coraz częściej zaopatrują się w ozdobne kwiaty, nie wymagające żadnej pielęgnacji, jest to bardzo wygodne. Tworzą one miejsce relaksu, nie kojarzące się jedynie z ciężką pracą.

-------------------------------------------

Artykuł: Kwiaty dekoracyjne i inne ozdoby pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------


O Autorze

Donwil - artykuły dekoracyjne

Jakie okna?

Jakie okna wybrać? To pytanie zadaje sobie każdy, kto buduje lub remontuje dom. Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie jakie okna będą dla nas najlepsze nie ogranicza się do wybory między oknami drewnianymi i plastikowymi (czyli PCV). Jeżeli jednak zaczęliśmy od tego problem to może napiszę na jego temat również kilka słów:



Otóż według mnie musimy zdecydować jakie okna wybrać w aspekcie zasobności naszego portfela - niewątpliwie okna drewniane są ładniejsze i trwalsze, ale za razem droższe. Co do trwałości to mimo, że teoretycznie pcv jest materiałem, który ulega wolniejszemu rozkładowi, nawet bym powiedziała, że nieporównywalnie wręcz dłuższemu, to jednak okna z pcv mogą się wypaczać, aż w pewnym momencie przestają spełniać nasze oczekiwania. Oczywiście nie można wrzucać wszystkich okien pcv do jednego wora - nowoczesne konstrukcje okien pcv są całkiem niezłe. Jednak większość starych okien pcv ma przestarzałe konstrukcje, które nie gwarantują odpowiedniej szczelności i stabilności.



Tak więc jakie okna wybrać?




Moim zdaniem najlepiej wybrać okna drewniane, jeżeli nasze zasoby finansowe na to pozwolą, a jeżeli decydujemy się na okna pcv to warto co nieco dowiedzieć się więcej na ich temat. Informacji można na przykład poszukać w internecie, gdzie można poczytać liczne artykuły i porady jakie okna kupić, są także specjalne poradniki opisujące jakie okna wybrać od danego rodzaju domu, czy pomieszczenia, które często pisane są przez specjalistów i przedstawicieli firm zajmujących się produkcją okien. Jednak ostatecznie sami musicie zdecydować jakie okna kupić, jednakże im więcej wiecie na ich temat tym mniejsze ryzyko że później będziecie żałować podjętej decyzji, czy dokonanego wyboru.

-------------------------------------------

Artykuł: Jakie okna pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------


O Autorze

Budowlaniec

Kominek klasyczny czy nowoczesny?

Kominek klasyczny czy nowoczesny?


Wybór odpowiedniego kominka do domu jest bardzo trudną sprawą. Każdy kominek musi być indywidualnie dostosowany do wnętrza pomieszczenia w którym będzie się znajdował. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych kominków, jednak można je sklasyfikować.

Ze względu na użycie wkładu grzewczego czyli kasety kominkowej rozróżnia się kominki otwarte i zamknięte, zaś ze względu na styl wykonania występuje podział na kominki rustykalne, klasyczne, nowoczesne, ultranowoczesne oraz kaflowe. Nas interesować będzie ten drugi podział.

Kominki grzewcze zwane rustykalnymi można poznać po tradycyjnych kształtach oraz materiale z jakiego zostały wykonane czyli piaskowiec, marmur, bądź też drewno lub cegła. Charakterystyczna wielkości, blat obok paleniska oraz umieszczona nad nim drewniana belka kominkowa to główne cechy tego rodzaju ogrzewania kominkowego. Spośród wszystkich typów kominków są one najbardziej popularne głównie ze względu na niskie koszty elementów.

Kominki klasyczne również mają tradycyjne kształty, dlatego też są idealnym uzupełnieniem domów w stylu retro. Najczęściej posiadają elementy wykonane z marmury lub kamieni, zaś duże palenisko nie posiada wkładu kominkowego. Również tradycyjny wygląd mają kominki kaflowe, które można spotkać w starych domach, ale nie tylko. We współczesnym budownictwie można je spotkać w zestawieniu z elementami kamiennymi czy rustykalnymi. Kominki kaflowe emitują duże ilości ciepła, dlatego też wykorzystywane są w dalszym ciągu do ogrzewania pomieszczeń.

Ostatnim rodzajem systemów kominkowych, które obecnie można najczęściej spotkać w budownictwie stanowią kominki nowoczesne. Ich kształty mogą być zróżnicowane, jednak zazwyczaj mają one prosty wzór niekiedy udekorowany elementami oświetlenia. Mogą być wykonane z gipsu, wykończone tynkiem szlachetnym czy też płytkami kamiennymi.

-------------------------------------------

Artykuł: Kominek klasyczny czy nowoczesny? pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------


O Autorze

Domy szkieletowe.

Czy powinniśmy polubić domy szkieletowe?


Chociaż są znacznie tańsze w budowie, domy drewniane nie cieszą się w naszym kraju zbyt dużą popularnością. Domy szkieletowe buduje się znacznie szybciej, a mimo to konstrukcje tego typu są rzadziej wybierane. A przecież nie ma się czego bać.

To rozwiązanie, które od lat próbuje utorować sobie drogę do serc i umysłów polskich inwestorów.Jak nie za pomocą pozytywnych skojarzeń, to odwołując się do chłodnej i wyrachowanej kalkulacji. Za każdym razem – z kiepskim skutkiem. Domy szkieletowe mogłyby podbić polski rynek, tak jak podbijają rynek szwedzki, o kanadyjskim nie wspominając. Tak się jednak nie dzieje – ich liczba ciągle jest nie wielka w porównaniu z domami budowanymi metodami uznawanymi za tradycyjne. Nie powinno to jednak od nich odstraszać.

Domy szkieletowe mają bowiem wiele zalet, z których najważniejszą jest niższa cena i krótki czas budowy. To znane fakty, warto jednak je powtarzać, ponieważ ich świadomość może mieć poważny wpływ na podejmowane przez inwestorów decyzje. A przecież informacja jest najważniejsza. Problem w tym, że to, co w krajach cywilizowanych wydaje się być zaletą, w Polsce bardzo często okazuje się wadą. Szybka budowa, prowadzona przez wyspecjalizowane firmy, jest bowiem rzeczą niekoniecznie pożądaną przez naszych inwestorów. Dlaczego? Chodzi o to, że wiele domów budowanych jest u nas metodą zwaną popularnie gospodarczą. Na budowie pracuje więc sam inwestor, korzystając z pomocy rodziny lub znajomych. Taki system budowy jest tańszy. Jednak przy konstrukcjach drewnianych się nie sprawdza, ponieważ domy szkieletowe wymagają odpowiedniego przygotowania i doświadczenia. Nie da się postawić takiej konstrukcji z marszu. Co więcej, krótki czas budowy także niekoniecznie musi być zaletą – wielu inwestorów świadomie przedłuża bowiem ten okres. Dzieje się tak ze względu na przepisy, które wymagają od gotowego domu spełnienia kilku norm, a także dają przywileje podatkowe tym, którzy dom budują. Szybko kończyć się zwyczajnie nie opłaca.

Kombinacja wymienionych powyżej czynników sprawia, że budownictwo drewniane nie rozwija się w Polsce tak, jak mogłoby. Dzieje się tak ze szkodą dla całego rynku budowlanego, który pracuje niejako na jednym silniku. Zwłaszcza, jeśli zrobić porównanie z innymi krajami. Jeżeli chodzi o domy szkieletowe, ogromne postępy robią na przykład Szwedzi, którzy nie tylko stawiają w tej technologii budynki jednorodzinne, ale także – bloki. W jednym ze szwedzkich miast kończone są właśnie wielokondygnacyjne budynku wykonane w całości z drewna. Tak jest bardziej ekologicznie. Zaniedbując rozwój tych technologii zamykamy się w niszy, która być może okaże się ślepą uliczką budownictwa. Bo przecież domy murowane rozpowszechniły się na dobre dopiero w dwudziestym wieku. Wcześniej także u nas budowano z drewna.

Tradycyjny polski dom jest domem drewnianym i chociaż nie widać tego ani w naszych wsiach ani na przedmieściach, trudno temu zaprzeczyć. Jeszcze w dziewiętnastym wieku domy szkieletowe lub po prostu z bali dominowały na polskiej wsi. A ich budowniczowie uznawani byli za specjalistów. Owszem, później budownictwo murowane znacznie przyspieszyło i w połowie XX w. rzeczywiście oferowało wyższy standard niż drewniane, jednak nie znaczy to, że powinniśmy o nim zapominać. Dzisiejsze technologie budowy z drewna są na tyle zaawansowane, że jakość życia jest w domach drewnianych taka sama, a często wyższa niż w murowanych. Warto o tym pamiętać.

-------------------------------------------

Artykuł: Czy powinniśmy polubić domy szkieletowe? pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------


O Autorze

Czyta, piszę , publikuję...