sobota, 23 lipca 2011

Jaką podłogę wybrać?

Autorem artykułu jest Weronika Cejrowska



Dobierając poszczególne elementy wystroju wnętrza nie można dokonywać wyboru indywidualnego, bez sprawdzenia jak będzie współgrało z pozostałymi elementami. Urządzanie wnętrz jest sztuką, dlatego nie można podejść do tego tematu inaczej niż tylko całościowo.

Bogata oferta podłóg na rynku sprawiła, że aranżacja podłogi podlega kwestiom mody i co roku zmieniają się trendy obowiązujące przy jej układaniu. Tak jak przez długie lata panowała niezmienna zasada nie łączenia ze sobą różnych kolorów i faktur podłóg, tak teraz są one bardzo trendy.

Wybór podłogi nie jest wyborem dotyczącym jej samej, czyli materiału z jakiego zostanie wykonana oraz koloru, ale tego jak będzie wyglądała w zestawieniu z innymi elementami wnętrza. Podłoga jest swego rodzaju fundamentem pomieszczenia, stanowi bazę kolorystyczną dla innych elementów. Trudno jest ją zmienić, dlatego też wybór powinien być szczególnie przemyślany, tak by wpasował się w kolorystykę naszych przyszłych zasłon, ścian, drzwi i okien.

878af4972e07916863ae909a162bf74b_XL

W projektowaniu bardzo ważne jest oświetlenie. Podłoga inaczej będzie prezentowała się w ciągu dnia a inaczej w nocy przy sztucznym oświetleniu. Znacząca jest liczba źródeł oświetlenia oraz kierunek padania światła. Deski ułożone prostopadle do kierunku padania światła wydają się być jaśniejsze, natomiast ułożone równolegle – ciemniejsze, sprawiając jednocześnie, że przestrzenie między deskami są mniej widoczne. Nie zawsze zasada ta jest zachowana, bowiem parkiety dość często układane są we wzory stąd kierunek padania światła jest rozpraszany w różnych kierunkach.

Nie bez znaczenia jest także faktura podłogi. Gładka daje efekt powiększenia optycznego pomieszczenie oraz ze względu na łatwiejsze odbijanie światła dodaje pomieszczeniu nieco chłodnego klimatu. Bardziej chropowate powierzchnie mają bardziej nasycony kolor, skąd wydzielają więcej optycznego ciepła. Z czasem pewne gatunki drewna także ciemnieją. Należą do nich dąb, jatoba, wenge, merbau. Warto sprawić sobie podłogę z jasnego drewna, gdy chcemy optycznie powiększyć wnętrze i dodać mu lekkości. Istnieje także większe prawdopodobieństwo, iż jasna podłoga dobrze wpasuje się do pomieszczenia bez względu na styl, w jakim zostało urządzone. Z jasnymi barwami trzeba też uważać, gdyż ich nadmiar może sprawić, że pomieszczenie będzie bezosobowe i zimne. Często błędem okazuje się wstawianie pojedynczych ciemnych mebli do bardzo jasnych pomieszczeń, które są zbyt ciężkie.

Istotnym elementem przy układaniu podłogi jest wybór listwy. Do wyboru mamy listwę w tym samym kolorze, jaśniejszą i ciemniejszą. Dobierając identyczny kolor jak podłoga zyskuje się efekt obszerności podłogi, zasada ta obowiązywała niezmiennie przez lata, teraz panuje całkowicie odmienny trend. Jednak gdy barwa listwy jest całkowicie odmienna, dobrze aby nawiązywała ona chociaż strukturą lub fakturą do pewnych elementów pomieszczenia. Dość często dobiera się ją do stolarki okiennej i drzwiowej.

Tak samo jest jeśli jesteśmy zwolennikami ciemnych podłóg, a nasze mieszkanie może wydawać nam się na nie za małe - nie musimy sztywno trzymać się zakazu. Podłoga o intensywnym zabarwieniu jest doskonała bazą dla jasnych ścian oraz ciemnych dodatków. Jeśli jesteśmy zwolennikami ciemnych podłóg, a nasze mieszkanie jest bardzo małe nie oznacza to, że niedozwolone są w nim ciemne barwy. Podłoga o intensywnym kolorze jest dobrą bazą do tworzenia kontrastów, z jasnymi ścianami lub ciemnymi dodatkami do wyposażenia. Bardzo dobrze pasują też do antyków, ale i typowych mieszczańskich mebli. Najlepiej jest to sprawdzić w jednym z dostępnych w Internecie bezpłatnych programów do projektowania, gdzie fakturę podłogi zestawia się z fakturą ścian i mebli, zapobiegając tym kosztownym i czasochłonnym błędom w aranżacji.

Gdy chcemy zmieszać ze sobą barwy i faktury, bezpiecznie jest dobrać jeden motyw wiodący, wokół którego będą obracać się te podrzędne, dobierane motywy. Dzięki temu uniknie się przesady i dysharmonii we wnętrzu.

Najczęściej stosowane są panele oraz podłogi z litego drewna (parkiet, deska podłogowa, deska wielowarstwowa). Gdy nasz fundusz nie jest zbyt obciążony, warto jest zdecydować się na nieco kosztowniejsze drewno, które prezentuje się zdecydowanie bardziej ekskluzywnie. Ostatnio sporą popularnością cieszą się podłogi z drewna egzotycznego, które charakteryzują się dużą odpornością, dzięki której nazwane są długowiecznymi, a przy tym dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej.

---

http://planowanieonline.eu/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz